Telefon: +48 77 449 8461

Email:ktmiap@po.opole.pl

Szkolenie z mikroskopii skaningowej

Mariusz Prażmowski
1-3.12.2016
thumb1

W dniach 1 -3 grudnia br. pracownicy i studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej mieli możliwość udziału w szkoleniu z zakresu wysokorozdzielczych technik obrazowania struktury.

Inicjatorem kursu był, współpracujący od wielu lat z Wydziałem, mgr inż. Zygmunt Szulc, współwłaściciel ZTW EXPLOMET w Opolu. W pierwszym dniu blisko 90 studentów, doktorantów oraz pracowników Politechniki Opolskiej miało możliwość wysłuchania wykładu otwartego pt. Mikroskopia skaningowa w inżynierii materiałowej, który wygłosił dr inż. Tomasz Płociński z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. W trakcie wykładu prelegent podzielił się swoim wieloletnim doświadczeniem, które zdobył, jako kierownik laboratorium badań materiałowych.

Po blisko trzech godzinach, podczas których przedstawiono podstawy teoretyczne różnych technik badawczych z zastosowaniem mikroskopii skaningowej, przyszła pora na ćwiczenia praktyczne, które odbyły się w laboratorium badawczym firmy EXPLOMET. Piętnastoosobowa grupa pracowników, doktorantów, studentów naszej uczelni oraz przedstawicieli zakładów funkcjonujących na terenie Metalchemu miała możliwość, pod okiem dr inż. Tomasza Płocińskiego, przeprowadzić analizy własnych materiałów z obszaru prowadzonych badań.

Szeroka dyskusja w trakcie 3 dniowego szkolenia umożliwiła nie tylko zapoznanie się z możliwościami udostępnionego przez ZTW EXPLOMET mikroskopu skaningowego Jeol 6000, lecz również skorzystanie z bogatego doświadczenia prowadzącego szkolenie w zakresie interpretacji otrzymywanych wyników.

Projekt ten, którego współorganizatorami były ZTW EXPLOMET, Park Przemysłowy Metalchem, Politechnika Opolska oraz Polskie Towarzystwo Spawalnicze, został sfinansowany przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki z wykorzystaniem, pozyskanych na ten cel Funduszy Europejskich. Można ocenić, że to szkolenie było dość oryginalnym i jednym z wielu przykładów współpracy pomiędzy przemysłem, uczelnią i samorządem; współpracy, która przebiega na wielu płaszczyznach.

Czytaj więcej

Prezentacja profilometru Optycznego firmy Sensofar

Roman Chudy
1.12.2016
thumb1

Firma Optotom wraz z Katedrą Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji mają zaszczyt zaprosić na prezentację:

„Profilometru Optycznego firmy Sensofar”

która odbędzie się w dniach 6-7 grudnia 2016 na terenie Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej, Katedra Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji ul. Mikołajczyka 5, 45-271 Opole, sala B-216.

Do dyspozycji gości dostępny będzie Profilometr Optyczny umożliwiający badanie nierówności powierzchni metodą Konfokalną, Interferometryczną oraz Różnicowania Ogniskowego.

Możliwość przetestowania urządzenia na własnych próbkach!

Zapraszamy!

Plakat Strona firmy Optotom

Publikacja naszego naukowca w prestiżowym wydawnictwie Elsevier

Marta Bogdan-Chudy
28.11.2016
thumb1

Najczęściej cytowany autor prac naukowych z Politechniki Opolskiej – prof. Wit Grzesik z Wydziału Mechanicznego, po raz kolejny daje międzynarodowej rzeszy czytelników sposobność do czerpania unikalnej wiedzy. Tym razem za sprawą książki pt. ,,Advanced Machining Processes of Metallic Materials”, o którą napisanie zwróciło się do profesora słynne, holenderskie wydawnictwo Elsevier.

Czytaj więcej

Warsztaty Edu 3D

Roman Chudy
16.11.2016
thumb1

Firma Lenso oraz Katedra Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji ma przyjemność zaprosić Studentów oraz Kadrę Naukową na bezpłatne Warsztaty Edu 3D.

Warsztaty będą poświęcone optycznej technice pomiarowej. Pozwolą na zapoznanie się z zasadą działania skanera optycznego firmy GOM oraz z oprogramowaniem GOM Inspect, które jest niezbędnym narzędziem do inspekcji, analizy oraz wymiarowania danych 3D, niezależnie od posiadanego systemu pomiarowego.

Dodatkowo na warsztatach zostaną przedstawione możliwości systemu do pomiaru deformacji wraz z oprogramowaniem GOM Correlate, które służy do cyfrowej korelacji obrazu (DIC) i śledzenia ruchu w przestrzeni 3D, celem uzyskania rozległego zrozumienia badań materiałów oraz statycznego i dynamicznego testowania komponentów.

Warsztaty odbędą się 16 listopada 2016 roku w godzinach 12:00-13:30 oraz 13:45-15:15 w sali B220.

Serdecznie zapraszamy !

Plakat Strona firmy Lenso

Konferencja Metrologia w Technikach Wytwarzania

Krzysztof Żak
22-23.09.2016
thumb1

W dniach 22-23.09.2016 roku Katedra Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji organizowała, pod patronatem Komitetu Budowy Maszyn PAN i Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej oraz honorowym patronatem J.M. Rektor Politechniki Opolskiej prof. dr hab. inż. Marek Tukiendorfa, XVI Krajową / VII Międzynarodową Konferencję Naukowo-Techniczną „Metrologia w technikach wytwarzania”.

Tematyka konferencji związana była z:

 • Aparaturą i systemami pomiarowymi
 • Metrologią w procesach technologicznych wytwarzania elementów maszyn
 • Metrologią w systemach zapewnienia jakości
 • Pomiarami powierzchni w skali makro, mikro i nano
 • Współrzędnościową technika pomiarową
 • Technikami pomiarowymi w analizie procesów i urządzeń technologicznych
 • Metrologią w różnych obszarach zastosowań w budowie maszyn
 • Technikami wizualizacji i wirtualizacji
 • Przewodniczącym konferencji był prof. dr hab. inż. Stanisław Adamczak z Politechniki Świętokrzyskiej oraz współprzewodniczącym prof. dr hab. inż. Wit Grzesik z Politechniki Opolskiej. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego był dr hab. inż. Piotr Niesłony, prof. PO. W ramach konferencji wygłoszono około 60 referatów w ramach sesji plenarnej jak i w sekcjach tematycznych. Wszystkie zakwalifikowane referaty zostaną opublikowane w Miesięczniku Naukowo-Techniczny Mechanik (czasopiśmie z listy B MNiSW).

  Najciekawsze prezentacje młodych naukowców zostały wyróżnione nagrodami ufundowanymi przez Organizatorów. W ramach konferencji odbyły się również pokazy nowoczesnego sprzętu metrologicznego przeprowadzone przez zaproszonych pracowników firm komercyjnych. Konferencja pozwoliła na wymianę doświadczeń pomiędzy środowiskiem naukowym a przemysłem, jak również umożliwiła zacieśnienie stosunków naukowych między pracownikami wiodących polskich jak i zagranicznych ośrodków naukowych.

  Czytaj więcej Strona konferencji

  Ważne wydarzenia

  Kontakt

  Telefon:+48 77 4498461
  Email: ktmiap@po.opole.pl
  Strona internetowa: www.ktmiap.po.opole.pl

  Politechnika Opolska
  Katedra Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji
  ul. Mikołajczyka 5
  45-271
  Opole

  Seminaria katedralne

  Seminaria katedralne odbywają się w środy w sali B-118.
  Bliższych informacji udziela sekretariat katedry.